Strieborný prívesok Thorovo kladivo Kód: FSP124

€41,40
Skladom
Môžeme doručiť do: 23.10.2017

Podrobný popis

Prívesok Thorovo kladivo vyrobený zo striebra 925.

Materiál: striebro 925/1000
Šírka: 22 mm
Výška: 32 mm
Váha (pár): 9,1 g

 

Thorovo kladivo alebo tiež Mjöllni, Mjollnir, Mjolnir je magická zbraň, ktorú podľa severskej mytológie vlastní boh Thor. Podľa severských mýtov bolo kladivo vyrobené dvoma škriatkami (či trpaslíkmi), Brokkom a jeho bratom Sindrim, ako tretí dar bohom, pri stávke s Lokim. V severských krajinách sú nachádzané malé amulety Thórových kladív v rôznych prevedeniach a veľkostiach, ktoré nosili na krku vyznávači severského predkresťanského náboženstva - polyteizmu (kresťanstvom označované aj ako tzv. pohanstvo), najmä severský bojovníci a moreplavci (vikingovia). Pri svojich vojnových výpravách sa dostali aj na Island a do Británie, kde po sebe zanechali ďalšie unikátne amulety tohto typu. Tvar kladiva bol špecifický, najčastejšie malo tvar obráteného písmena T s miernym výčnelkom pripomínajúcim runu Thurisaz, niekedy zašpicateného do tvare šípky. Existovali aj výnimky, napríklad na ostrove Hiddensee bolo nájdené Thorovo kladivo zložené zo štyroch vzájomne prepletených krížikov. Z Islandu pochádza tiež Thorovo kladivo v tvare kríža s vlčou hlavou (niekedy označovaného ako "Vlčí kríž").

Thorovo kladivo má podľa mytológie niekoľko podivuhodných vlastností. Je nerozbitné, vždy trafí svoj cieľ a potom sa navráti svojmu majiteľovi do ruky. Tiež sa mohlo kedykoľvek zmenšiť, aby ich boh mohol schovať pod svoju halenu. Kladivo je tiež nesmierne ťažké, takže ho z ríše Ásov zdvihne len Thor a jeho syn Magni, k tomu navyše potrebuje kúzelné rukavice a opasok.

Mjollnir znamená v preklade drvič. Aby Thor touto strašnou zbraňou mohol bezpečne vládnuť, má kovové rukavice a opasok sily, ktorý zdesaťnásobuje silu. Toto kladivo lieta po oblohe vo forme blesku.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole: